GençlikGüncel

YDG: Halk Kazanacak, biz kazanacağız!

Yeni Demokrat Gençlik (YDG), İzmir'de okurlarına yönelik gözaltı saldırısını protesto etti.

Dün sabah saatlerinde İzmir’de yapılan operasyonda Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG) okuru 4 kişi gözaltına alınmıştı. 2 gündür gözaltında tutulan okurları için Yeni Demokrat Gençlik tarafından bir açıklama gerçekleştirildi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleştirilen açıklamaya Partizan okurları ile birlikte Devrimci Parti, Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) ve Gençlik Komünleri de katılarak destek verdi.

Eylemde, “Baskılar, gözaltılar gençliği yıldıramaz, yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açıldı. Eylem sırasında Süreyya Operası yoğun polis ablukası altına alındı.

Eylemde ise ilk olarak Gençlik Komünleri adına Arda Yüksel konuştu. Yüksel, yaşanan saldırının ne ilk ne de son saldırı olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Yüksel, yaşanan saldırılara karşı YDG’nin yanında olduklarını vurguladı. Yüksel şunları söyledi:

“Bizler gözaltındaki yoldaşlarımızın yanındayız. 1 Mayıs sürecine giderken, bütün ezilenleri, faşizme karşı yürüttüğümüz sınıf savaşına, özgürlük mücadelesine birlikte hareket etmeye çağırıyoruz. Bu saldırıları birlikte göğüsleyeceğiz.”

Yüksel’in ardından Dev-Güç adına konuşan Umut Doğan ise şunları söyledi:

“YDG’li yoldaşlarımız bir kez daha faşizmin gözaltı saldırısıyla karşı karşıya kaldılar. Biz bu saldırılara karşı ilk defa birlikte mücadele etmiyoruz. Denizlerden, Mahirlerden, İbrahim Kaypakkaya’lardan aldığımız bu birleşik mücadele geleneğini bugün de sürdürüyoruz. Bu baskı ve yıldırma politikalarının hiçbirinin bizi yıldırmayacağını biliyoruz. Geçmişimizden aldığımız güçle faşizmi yıkacağız, bunun sözünü veriyoruz.”  

Bu düzeni kabul etmeyenler baskı ve şiddetle karşı karşıya kalıyor

Yapılan konuşmaların ardından YDG adına basın metni okundu. Basın metnini okuyan Şifanur Çetin, devletin gençliğin mücadelesini bastırmak için her türlü yönteme başvurduğunu vurgulayarak sözlerine başladı. Bu yöntemlerden birinin de dün İzmir’de yaşandığının altını çizen Çetin şunları söyledi:

“1 Mayıs’a giderken yapılan bu operasyon 1 Mayıs coşkumuzu kırmaya yönelik gerçekleşmiştir. İşçi ve emekçilerin dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs’ta gençliğin buluşması engellenmek istenmiştir. İzmir polisinin çalışmalarımıza dönük sistematik bir hal alan taciz ve baskıları son olarak bu operasyonla kendini göstermiştir. Çünkü milyonlarca işçi ve emekçiye dayattıkları açlık, sefalet düzenini kabul etmiyoruz. İşçiler üç beş liraya mahkum ediliyor. Bu sefalet düzenini kabul etmeyen, direnen işçilerde polis baskısı ve şiddetiyle karşı karşıya kalıyor.”

“Halk kazanacak, biz kazanacağız”

Yaşanan süreçte ülke egemenlerinin her şeyi kendi çıkarları için kullandığını, bunun sonucunda on binlerce mültecinin emeğinin sömürüldüğünü söyleyen Çetin, devamında, “Rusya-Ukrayna savaşının karşısında savaş karşıtıymış gibi davranan egemenler söz konusu Kürt halkı olunca bu savaşı kendi saldırganlığının bahanesi haline getiriyor” dedi.

Çetin sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Ancak bu saldırılar boşunadır. Egemenlerin faşizan saldırıları ezilenlerin mücadelesini bastırmaya yetmedi. Bugünden sonrada yetmeyecek. Bugün haklı mücadelemiz, geleceği kazanma mücadelemiz çeşitli bahanelerle işçi ve emekçilerden, gençlikten, kadınlardan  koparılmaya çalışılıyor. Bu kriminalize etme saldırıları, sindirme politikaları, toplumsal muhalefetin sesini kısmak için çaresizlikle başvurdukları ucube yöntemler nafile! Haklı ve meşru olan biziz. Bunu engellemeye çalıştıkları 1 Mayıs’ta da tüm alanlarda, sokaklarda, meydanlarda göreceğiz. Halk kazanacak, biz kazanacağız”

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu