Güncel

(Video) HDP İstanbul binasına polis gözetiminde keşif mi yapıldı?

HDP İstanbul il binasına 1 Mayıs günü binada kimse yokken polis gözetiminde birinin girdiği belirlendi.

HDP İstanbul il binasına, 1 Mayıs tarihinde akşam üzeri saat 16.30 sıralarında kimliği belirsiz bir kişinin, kimse yokken girdiği öğrenildi. Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, kamera kayıtlarında bu durumu fark ettikleri bilgisini verdi. Görüntülere yansıyan durumu paylaşan Encu, “Bu kişi 1 Mayıs günü akşam dört buçuk gibi il binasına giriş yapıyor. İl binasının kapısında ise iki sivil polis var. Bu iki sivil polisin üzerinde polis yelekleri vardı. Ve binaya giren bu kişi, bu iki polisin gözetiminde binaya girdi. Çünkü binaya girerken sivil polislere ‘burası mı’ şeklinde işaret ediyor görüntülerde” dedi.

Binaya giren kişinin kapıyı nasıl açtığının görüntülere yansımadığını belirten Encu, bu kişinin içeride yaklaşık 7 dakika kaldığını, bu kişinin daha sonradan binadan çıkıp iki sivil polisin yanına geldiğini, polislerin yanına gelerek yaklaşık 2 dakika onlarla sohbet ederek ardından uzaklaşıp gittiğini aktardı.

“Görüntülerden anladığımız kadarıyla belinde silah var. Bu kişi kimdir, hangi amaçla binamıza girdi, kapıyı nasıl açtı, bilmiyoruz ama bizim okumamız bu kişinin binamıza girme amacı bir suikast planlaması olduğu yönünde. Çünkü bu kişi silahlı ve polisle diyaloğu var. Yaptığı konuşmadan polisin bu kişiyi daha önceden tanıdığı belli” şeklinde konuşan Encu görüntülerde HDP il binasının önünde plakasız siyah bir aracın bulunduğunu, bu kişinin binaya girip polislerle konuşup gitmesinin ardından plakasız araçtan bir polisin indiğini ve üzerinde polis kıyafeti olan bu kişinin daha sonra, binaya giren kişinin konuştuğu polislerin yanına gittiğini burada polislerle bir süre konuştuktan sonra ayrıldığını dile getirdi.

HDP İl İş başkanlarından tepki

HDP İstanbul il binasına, 1 Mayıs tarihinde kimse yokken polis gözetiminde silahlı bir kişinin girmesine ilişkin  parti binasında basın toplantısı düzenlendi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, 1 Mayıs günü eski bir çalışanlarının uyarı telefonu ile durumu fark ettiklerini belirtti. Birol, “İl binamızın kapısının açık olduğunu söyledi. 1 Mayıs günü alanlardaydık, çalışanlarımız yoktu. Görüntülerde  kimliği bilinmeyen bir şahsın binamıza girdiği 6-7 dakika içeride kaldığı, sonrasın da çıktığını ve polislerle konuşarak olay yerini terk ettiğini gördük” dedi.
Birol, “Partimize yönelik her biçimde saldırının acı şekilde muhatapları olan bizler, bu durumun büyük soru işareti barındırdığına, yeni kumpas ve saldırı planlarının zemini olup olmadığını, şahsın binamızda ne yaptığını, bu şahsın kim olduğunu sorarak hem resmi hem de gayri resmi cevapları almakla yükümlüyüz. Biz İzmir’de Deniz Poyraz’ı katleden şahsında benzer rahatlık ve rabıta ile binaya girdiğini ve bir katliam gerçekleştirdiğini, yine resmi güçlerin resmi onayıyla parti binamızın önüne bir bölüm insanın getirilerek provokasyon yaratılmak istendiğini, parti binalarına saldırıların gerçekleştirildiğini, parti çalışanlarımıza, görevlilerimize saldırıların gerçekleştiğini bildiğimiz bir tarihten geliyoruz” ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından görüntüler izletildi. Görüntülerin izlenilmesinin ardından Birol, şu soruları sordu:
*“Bu şahsın emniyetle rabıtası nedir?
*Binamızın önünde resmi üniformalı kişinin girdiği plakasız siyah Skoda markalı araç kimindir, niye orada durmaktadır?
*Araçta başka kimler vardır?
*Araçta inen şahsın kapı önündeki diğer şahıslarla konuştuktan sonra mahalleyi terk etmelerinin anlamı nedir?
*İçeri giren şahsın bizce belindeki kabarıklığın uyandırdığı şüphe silah olduğu yöndedir. Şahsın içeri girerken polislerden işaret yoluyla onay aldığını görüyoruz. Girdikten sonra şahıs 6-7 dakika boyunca ne yapmıştır.
*Hangi niyet hangi eylem için içeri girmiştir? Şahsın içerde olduğu zamanda dışarıdaki polislerin adeta gözetleme pozisyonuna girdiğini görüyoruz.
*Binayı kontrol altında tutmalarını amacı nedir?”
Resmi kurumlardan bir açıklama beklediklerini sözlerine ekleyen Birol, “Türkiye’yi HDP üzerinden bir kutuplaştırma, kriminalize etme, HDP’yi yok sayma siyaseti yeni değildir. Biz 7 Haziran 1 Kasım arası ülkede her senaryonun vuku bulduğunu gördük . Devamında partimiz bu senaryoların bir çoğuyla yeniden muhatap olmak zorunda kaldı. Arkadaşlarımızı kaybettik, yaralanmalar oldu, parti binalarımız zarar gördü. Şimdi aynı oyunu oynama niyetinde olanlar karşısında hem bütün kamuoyunu hem de meseleye hukuki, ahlaki ve vicdani bütün kesimleri duyarlı olmaları için paylaşıyoruz. Biz durduğumuz yerdeyiz, yürüdüğümüz yoldayız. Demokratik siyaset alanının hak olarak tanınmış bütün hakları kullanmakta kararlıyız” şeklinde konuştu.
Avukatlardan Suç Duyurusu
Daha sonra söz alan ÖHD avukatlarından Ferdi Yamar, şunları söyledi:
“Saldırıların bir an önce sona ermesi ve HDP’nin siyasi faaliyetlerini can güvenliği endişesi olmadan faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesi gerekmektedir. Biz Beyoğlu ilçe Emniyet Müdürlüğüne, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne ve  İçişleri Bakanlığına soruyoruz. Bu iki polis, diğer kolluk görevlileri kimlerdir? Plakasız araç kimlere aittir ve içlerinde kimler vardır? Aynı şekilde bu polislerin il binamızın önünde bulunma sebepleri nedir? Ve bu şahsın polislere diyaloğunun sebebi nedir? Bu şahıs içeri neden girmiş, amacı nedir? İçeride birini mi aramış ya da içeri bir şey mi bırakmış yada içerde bir keşif mi yapmıştır. Bu şahıs il binasına girerek 6-7 dakika içerde ne yaptığını bilmemekteyiz. ÖHD olarak bu şahıs ve sorumlular hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı suç duyurusunda bulunacağımızı bildirmek isteriz.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu