Güncel

Van ve Diyarbakır’da tutsak yakınlarının Adalet Nöbetleri sürüyor: “Yeter artık”

Diyarbakır ve Van’da tutsak yakınlarının Adalet Nöbetleri sürüyor. Aileler, talepleri kabul edilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

Hasta tutsaklar ve ceza infaz süreleri tamamlanmasına rağmen tahliye edilmeyen tutsakların yakınlarının Diyarbakır ve Van’da başlattıkları Adalet Nöbetleri sürüyor.

Diyarbakır: “Cezaevlerinde daha çok zulüm yapılmaya başlandı”

Diyarbakır Barosu’nda başlatılan Adalet Nöbeti eylemi 72. gününü geride bıraktı. Hasta tutsak yakını Hasine Güler, eşi Sıddık Güler’in tedavisi nedeniyle yeniden karantinaya alındığını belirterek, “Yeter artık, hasta tutuklular serbest bırakılsın. Cezaevlerinden artık tabutlar çıkmasın” dedi.

Tutsakların serbest bırakılmasını isteyen İnci Güler ise “Burada oturduğumuzdan beri çocuklarımızın üzerindeki zulüm daha arttı. Cezaevlerinde onlara daha çok zulüm yapılmaya başlandı. Herkese çağrımızdır; bu zulme son verilsin. Bir çözüm üretilsin, çocuklarımızın cenazeleri cezaevlerinden çıkmasın. Çocuklarımızla birlikte biz de ölüyoruz. Nasıl ki kimse çocuklarının ölmesini istemiyorsa, bizim de çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Van: “Toplumun da adalet talebimize ses vermesi gerekiyor”

Van Barosu’ndaki Adalet Nöbeti ise 47. gününde devam etti. Bugünkü nöbeti, Tokat T Tipi Hapishanesinde bulunan hasta tutsak Rojhat Aydın’ın annesi Hame Aydın ile Van F Tipi Hapishanesi’nde 6 yıldır tutuklu bulunan Nazmi Aydın’ın annesi 64 yaşındaki Zeliha Aydın sürdürdü. Nöbettekileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ziyaret etti.

Adalet talebiyle 47 gündür eylemde olduklarını dile getiren anne Zeliha Aydın, hasta tutsakların durumuna dikkati çekti. Anne Aydın, “Tutuklularımız cezaevinde ölüyor ama tabut bile verilmiyor. Adalet için buradayız. Bu zulmü kabul etmiyoruz” dedi. Aydın, 18 yaşında tutuklanan oğlunun 6 yıldır hapishanede olduğunu belirtti. Aydın, tutsaklara dönük uygulamalara tepki gösterdi, “Kürt olduklarından dolayı bu baskılar yapılıyor. Toplumun tutuklulara sahip çıkması gerekiyor. Halk uykusundan uyanmalıdır. Bir çözümün bulunması için nöbetteyiz. Adalet için buradayız, toplumun da adalet talebimize ses vermesi gerekiyor” çağrısında bulundu.

Barış Anneleri Meclisi üyesi Hatice Akdoğan, annelerin birlikte mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi. Akdoğan, “Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Cezaevlerinden tutukluların cenazeleri çıkıyor. Cezaevlerinden artık cenazelerin çıkmasını istemiyoruz. Artık adalet ve barış istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu