EkolojiGüncel

Vegan yemek için mücadele eden öğrencilere 10 liralık menü!

Yemekhanede vegan menü çıkması için aylardır mücadele eden Ege Üniversitesi öğrencilerine okul yönetimi 10 liradan vegan yemek vereceğini söyledi

Ege Üniversitesi Vegan Topluluğu, okulun yemekhanelerinde vegan menü çıkmamasına yönelik Bornova’da bulunan Ege Üniversitesi Rektörlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı okuyan Ege Üniversitesi Vegan Topluluğu üyesi Seda Nur Parmaksız, vegan öğrencilerin uzun süredir yemekhaneden yararlanamadığını söyledi. Türkiye’de Dokuz Eylül Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve Hacettepe gibi birçok üniversitede vegan menü olduğunu belirten Parmaksız, “Ege Üniversitesi gibi öğrenci odaklı bir üniversitenin temel hak olan beslenme hakkını göz ardı etmesi kabul edilebilir değildi. Vegan menüye ön yargıyla yaklaşmak oldukça gereksizdi.

Baklagiller, tahıllar, kuruyemişler, sebzeler ve meyvelerden oluşan geniş bir yelpazeden menü çıkarmak, kuru fasulye ve pilavda tereyağı yerine bitkisel yağ kullanmak, et için alternatif üretmek zor değildi” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu