GüncelLGBTİ+

“Transfobiye karşı korkmuyoruz, bir aradayız”

Trans kadınlara dönük, artan nefret saldırılarına karşı basın açıklaması gerçekleştirildi

Trans kadınlara dönük artan nefret saldırılarına karşı İzmir’de basın açıklaması gerçekleştirildi. 18 Haziran LGBTİ+ Derneği’nin çağrısıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde gerçekleştirilen açıklamaya, Yeni Demokrat Kadın (YDK) ve YDG’li Kadınlar da katılarak destek verdi.

Açıklamada basın metnini Elif Soylu okudu. Soylu, ‘genel ahlak’ gerekçe gösterilerek trans kadınlara dönük saldırıların arttığına dikkati çekti. “Her türlü iktidar aracıyla giderek hayatın her alanına yayılan ve şiddeti artan transfobiye karşı korkmadığımızı ve bir arada olduğumuzu dile getiriyoruz” diyen Soylu şunları söyledi:

“Adalet arayışımızın sürdüğünü haykırıyoruz”

“İzmir’de son altı ayda gerçekleşen transfobik nefret saldırılarının öfkesini hala taşıyoruz. 20 Kasım gecesi Bornova sokağında bir saat arayla aynı fail tarafından 2 farklı bıçaklı saldırının gerçekleştiğini, 25 Kasım’da ise Basmane gar önünde 2 trans kadın arkadaşımıza saldırıldığını ve birinin katledildiğini, 16 Ocak’ta Karabağlar’da bir trans kadının öldürüldüğünü tekrar söylüyor ve adalet arayışımızın sürdüğünü haykırıyoruz. Tüm bu saldırılardan çok kısa bir zaman sonrasında ise Alsancak’ta yaşadığı sokakta saldırıya uğrayan bir trans kadın arkadaşımızın polisten yardım istemesine karşılık “sizi korumak benim görevim değil” dediğini hatırlatıyor ve örgütlü nefreti ve açıkça ayrımcılığı teşhir ediyoruz.”

Soylu, devamında, trans kadınların yürüdükleri sokaklarda, marketlerde ve arkadaşlarıyla otururken dahi saldırıya maruz kaldıklarını vurguladı.

Hukuksuz ve keyfi cezalar veriliyor

Polisin, trans kadınlara ‘genel ahlakın arkasına sığınılarak ve 5237 sayılı ‘Kabahatler Kanunu’ gerekçe gösterilerek keyfi ve hukuksuz’ şekilde cezalar kestiği söyleyen Soylu, şunları ifade etti:

“Açıkça hukuksuz biçimde görevi kötüye kullanan kolluk kuvvetleri trans kadınların yaşadığı sokaklarda adeta abluka altına süreğen bir baskı ve keyfi ceza şiddetine maruz bırakılmakta ve sistematik olarak insan hakları ihlal edilmektedir. Bu ülkenin vatandaşları olan trans kadınlar olarak herkes kadar ve herkes gibi her türlü insan hakkı ve kent haklarından yararlanmak istiyor ve haklarımızdan taviz vermeyi reddediyoruz. Geçtiğimiz aylarda trans kadınların yaşadığı 6 ev delilsiz, usulsüz ve hukuksuz şekillerde mühürlenmiş ve yaşadıkları evlere giremez hale getirilen trans kadınlar açıkça barınma haklarından yoksun bırakılmıştır.* Hukuksuz ve keyfi olarak gerçekleştirilen ev kapama/mühürlemelerin derhal durdurulmasını ve mühürlenen evlerin ivedilikle açılmasını talep ediyoruz.”

Talepler sıralandı

Soylu, açıklamanın sonunda taleplerini şöyle sıraladı:

*Hukuksuz ev kapamalarının son bulması ve hukuksuz bir şekilde mühürlenen ikamet yerlerinin yeniden açılması

*Keyfi ceza ve kısıtlamaların derhal durdurulması ve delilsiz yazılan cezaların iptal edilmesi

*Yaşam alanlarımızda sürdürülen polis ablukasının kalkması

*İlkim Delal Cemre Özenin serbest bırakılması

*Görevi kötüye kullanan polis memurları hakkında soruşturma başlatılması *Transların temel insan hakları ve kent haklarına eşit erişimin önündeki engellerin kaldırılarak hakların hayata geçirilmesi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu