Güncel

SDG, Haseke’deki cezaevini IŞİD’den tamamen geri aldı

Suriye Demokratik Güçleri’nin, IŞİD’in Haseke’de saldırı düzenlediği cezaevinin kontrolünü tamamen geri aldığı açıklandı.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’in Haseke vilayetinde geçtiğimiz perşembe günü saldırı düzenlediği cezaevinin kontrolünün tamamen geri alındığını açıkladı. Buna göre, Al Sina cezaevindeki IŞİD çetelerinin hepsi teslim oldu.

IŞİD, çetelerini çıkarma amacıyla geçtiğimiz perşembe günü Geweran’daki Sinaa cezaevinin kapısının önünde bombalı araçla saldırı düzenlemişti. Saldırının ardından çok sayıda çete firar etmiş, cezaevinin bazı noktaları ve çevredeki bazı mahalleler IŞİD kontrolüne geçmiş, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon tesisi kontrol altına almaya çalışan SDG’ye hava saldırılarıyla destek vermişti. Pazartesi gününden bu yana yaklaşık 550 IŞİD çetesinin teslim olduğu açıklanırken, cezaevinde çok sayıda çocuğun örgüt militanları tarafından canlı kalkan olarak kullanıldığı belirtiliyordu.

Geweran’daki cezaevi baskını, IŞİD’in üç yıl önce Suriye’de yenilgiye uğratılmasından bu yana düzenlediği en büyük saldırı olma özelliğini taşıyor. Söz konusu cezaevi, bölgede en fazla IŞİD çetesinin tutulduğu noktalardan biri olarak biliniyor. Cezaevinde, bazı örgüt liderleri de dahil, yaklaşık 4 bin IŞİD çetesi tutuluyor.

Suriye’nin kuzeydoğusunda SDG’nin kontrolündeki cezaevlerinden 50’den fazla ülkeden binlerce IŞİD çetesi tutuluyor. SDG’nin bu merkezlerin giderek kalabalıklaşmasına dikkat çekerek, IŞİD’lilerin pasaportlarını taşıdıkları ülkeler tarafından geri alınıp buralarda yargılanması yönündeki çağrıları büyük ölçüde yanıtsız kalmış durumda. Söz konusu kişilerin haklarında herhangi bir suçlama yöneltilmeden tutulması ise insan hakları kuruluşlarının eleştirilerine neden oluyor. Öte yandan SDG, bölgenin Arap nüfusundan bazı kişilere ayrımcılık yapılarak bu merkezlere gönderildiği suçlamalarını reddediyor.

Cezaevi baskınları, IŞİD’in 2014’te Irak ve Suriye’deki ilerlemesi sırasında çok sık başvurduğu bir taktik olmuştu. Irak’taki cezaevi baskınlarıyla güçlenen IŞİD, yenilgiye uğratılmasının ardından son olarak Suriye’nin Derik bölgesinde 2019’da benzer bir girişimde bulunmuştu. Bu baskının sonrasında patlak veren çatışmalar da, ABD’nin hava desteğiyle sonlandırılmıştı.

Aynı operasyonlar sonucu IŞİD çetelerinin esir aldığı 23 SDG savaşçısının da kurtarıldığı açıklandı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu