Güncel

Patronlara mart ayında da teşvik yağdı

Halk enflasyon ve krizin altında ezilirken, 971 şirkete toplam 40 milyar 695 milyon 139 bin 80 TL'lik teşvik belgesi düzenlendi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının mart 2022 dönemi yatırım teşvik belgesi düzenlediği şirketlerin listesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Listeye 971 şirkete yatırım teşviği verildi.

Pek çok alanda vergilerin emekçilerin sırtına bindiği dönemde patronlara yönelik teşviklerin önemli bir kısmını şirketlerden vergi alınmaması anlamına gelen “KDV istisnası” oluşturdu. Yine ön plandaki teşviklerden biri de “Gümrük vergisi istisnası” oldu. Patronlara bir başka kıyak ise emekçilere bir gün dahi istisna yapılmayan “sigorta primine” dairdi; çok sayıda şirkete “Sigorta primi işveren hissesi” muafiyeti tanındı. Ek vergi indirimleri, yatırım yeri tahsisi gibi teşviklerin yanı sıra sermayeye yönelik yeni kıyaklardan “faiz desteği” de teşvikler listesindeki yerini aldı.

40 milyar 695 milyon 139 bin 80 TL’lik toplam yatırımın hangi oranlarda devlet kasasından karşılanacağının detayları ise açıklanmadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu