GüncelLGBTİ+

Onur Yürüyüşü davasında beraat

2021 Haziran ayındaki Onur Yürüyüşü'nde polis saldırısıyla gözaltına alınan 8 kişi beraat etti

Beyoğlu’nda 26 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen ‘LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne katılan ve polis saldırısıyla karşılaşan LGBTİ+ aktivistlerinden 8’i gözaltına alınmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca haklarında iddianame hazırlanan 8 kişinin, ‘kanuna aykırı yürüyüşe katılmak ve ihtara rağmen kendiliğinden dağılmamak’ iddiasıyla 6’şar aydan 3’er yıla kadar hapsi istenmişti.

Davanın İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan karar duruşmasına, avukat Sevda Nur Bayram ile 4 kişi katıldı. Avukat Sevda Nur Bayram, önceki beyanlarını tekrar ettiğini söyleyerek, “Görüntülerde ihtar ve gözaltına alınma anına ilişkin bir şey yok. Görüntülerin bilirkişiye gönderilmesine gerek yok. Müvekkillerin beraatını talep ederiz” dedi.

Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı da söz konusu eylemlerin şiddet ve tehdit unsuru içermemesi gerekçesiyle tüm sanıkların beraatı yönünde karar verilmesini istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, atılı suçun unsurlarının oluşmadığının anlaşıldığını belirterek, yargılananların tamamı hakkında beraat kararı verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu