GüncelKadın

Nisan ayında 29 kadın ve 3 çocuk katledildi

Bianet'in raporuna göre nisanda en az 29 kadın ve 3 çocuk katledildi, 2 kadın tecavüze, 14 kadın tacize uğradı; 18 çocuk istismara maruz kalırken, 52 kadın şiddet gördü. Öte yandan beşi yabancı uyruklu olmak üzere 38 kadın seks işçiliğine zorlandı.

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler nisanda en az 29 kadını öldürdü, en az iki kadına tecavüz etti.

Nisan’da en az 29 kadın erkekler tarafından katledilirken, kadınların yanında bulunan beş erkek de öldürüldü.

Katledenler ‘tanıdık’!

Erkekler en az yedi kadını “koruma” veya “uzaklaştırma” kararına rağmen katletti. 12 kadının katledilme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 12 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için katletti. İki kadını velayet, iki kadını miras tartışması sırasında öldüren erkekler, bir kadını da kıskançlık “bahanesi” ile öldürdü.

Ankara’da bir, İstanbul’da da bir olmak üzere iki çocuğu babası ağır bir şekilde yaraladı. Balıkesir’de bir baba 3 yaşındaki oğlunu katletti.

Erkekler nisan ayında en az iki kadına tecavüz etti. Tecavüz saldırısını gerçekleştiren kişilerin kim olduğu basına yansımazken iki kadın da ev dışındaki alanlarda tecavüze uğradı.

Nisan’da erkekler en az 14 kadını taciz etti. Erkekler, 11 kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler üç kadını da fotoğrafını veya videosunu çekerek taciz etti. Erkekler 14 kadını ev dışı alanlarla taciz etti. Kadınları taciz eden 13 erkeğin yakınlık derecesi basına yansıması.

18 çocuk istismara uğradı

Nisan’da en az 18 çocuk erkeklerin istismarına uğradı. En az 12 çocuğu istismar eden 30 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Dört çocuğu öğretmeni, bir çocuğu devlet memuru bir erkek, bir çocuğu da servis şoförü istismar etti. Erkekler, 18 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan biri Iraklıydı.

52 kadın şiddete uğradı

Nisan ayında 52 kadına şiddet uygulandı. Erkeklerin şiddet uyguladığı 12 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Fransalıydı.

En az 39 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Sekiz kadını yaralayan sekiz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımazken, beş kadını da baba, abi, torun gibi ailesinden erkekler yaraladı.

Erkeklerin 36 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımazken, erkekler 14 kadına ayrılmak istediği, barışmak istemediği için şiddet uyguladı. Erkekler, dört kadını da kıskandığı için yaraladı.

Erkekler, 41 kadını darp ederek yaralarken, beş kadını ateşli silahlarla, beş kadını da kesici aletle yaraladı. Erkekler bir kadını da yaktı. Erkekler, 27 kadını kuaför salonu, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 24 kadını ev içinde yaraladı. Erkekler bir kadına sosyal medyada şiddet uyguladı.

Erkekler, nisanda en az 38 kadını seks işçiliğine zorladı. Seks işçiliğine zorlanan 5 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu