DünyaGüncel

Nagpur Merkez Hapishanesi siyasi tutsak Dr GN Saibaba’nın eşyalarını reddetti

Yüzde doksanı bedensel engelli ve tekerlekli sandalyeye bağlı siyasi tutsak  Dr G.N. Avukatı, Saibaba'nın Pazartesi günü Nagpur Merkez Hapishanesi yetkilileri tarafından kendisine kişisel eşyalarının verilmesinin reddedildiğini söyledi.

Avukat Aakash Sarode Hindu’ya şunları söyledi: “Hapishane yetkililerinden ona plastik bir şişe almak için izin almıştım ve ancak o zaman şişeyi almış oldum. Şişenin reddedilmesi için bana hiçbir sebep gösterilmedi. Sai, ağır olduğu ve omuzlarında şiddetli ağrılar olduğu için cam şişe taşıyamıyor ve metal şişelerin cezaevine girmesine izin verilmiyor.”

Saibaba’nın, ‘anda’ hücresinin içinde çok sıcak olduğu ve Nagpur’daki sıcaklığın yaklaşık 45 derece olduğu için hapishane yetkililerinden son üç haftadır plastik bir şişeye izin vermelerini istediğini söyledi.

Saibaba’nın eşi Vasantha Kumari, “Hücrede küçük bir kap tutuluyor ve Sai, kendisi de hükümlü olan yardımcısından kendisine su vermesini istiyor. Ancak geceleri susadığı zaman mahkûmunu uyandıramaz ve su için onu rahatsız edemez. Hücrenin içindeki ısı ve hidrasyon eksikliği nedeniyle bilincini kaybetmeye başladı.”

Protokole göre, herhangi bir eşya bir mahkuma gönderildiğinde, iki yıldızlı bir hapishaneye gider. Onayladıktan sonra, eşyaları görmesi ve onaylaması gereken kıdemli gardiyana gider. Ancak Bay Saroda’ya göre, “Gardiyan şişeyi görmeden onu kabul etmeyi reddetti.”

Birkaç arama ve mesaja rağmen, Müfettiş Anupkumar Kumre, Hindu’ya cevap vermedi. Ancak ofisinden isminin açıklanmasını istemeyen bazı kişiler, “Saibaba için sade, şeffaf bir plastik şişeye izin vermiştik, sadece insani gerekçelerle o engelli olduğu için izin vermiştik. Ama avukatının aldığı şey bir kavanozdu. Kavanozlar hapishaneye kabul edilmez. Basit bir plastik su şişesi gönderirlerse alırız.”

Saibaba’nın sol elinin iflasın eşiğinde olduğu ve her iki eline de yayılan akut ağrıların olduğu bildiriliyor. Pankreatit, yüksek tansiyon, kardiyomiyopati, kronik sırt ağrısı, hareketsizlik ve uykusuzluk onu rahatsız ediyor.

7 Mart 2017’de Gadchiroli’deki Oturumlar Mahkemesi, onu Yasadışı Faaliyetler (Önleme) Yasası uyarınca Hindistan Komünist Partisi (Maoist) ile bağlantılı olduğu iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Karara karşı yaptığı itiraz, Bombay Yüksek Mahkemesi’nin Nagpur mahkemesinde son beş yıldır derdest durumda.

Kaynak: https://www.thehindu.com/news/cities/mumbai/nagpur-jail-authorities-deny-plastic-water-bottle-to-gn-saibaba-call-it-a-jar-advocate/article65397952.ece

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu