GüncelKadın

Mersin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi için eylemdeydi: “Fesih kararı iptal edilmeli”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshinin iptali istemiyle açılan davanın duruşmasına sahiplenme çağrısı yapan Mersin Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi fesih kararı iptal edilmeli ve sözleşme hükümleri uygulanmalıdır” dedi

Mersin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle yarın görülecek duruşmaya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Yenişehir ilçesine bağlı Pozcu Platin önünde yapılan açıklamada kadınlar sık sık “İstanbul sözleşmesi bizimdir vazgeçmiyoruz”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları attı.

Açıklamayı okuyan Zübeyde Sadırlı Akpınar, İstanbul Sözleşmesi’nin iptali kararını kadına karşı şiddetin tırmandığı günümüzde ağır sonuçlar doğuracağının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Cezasızlık politikalarıyla erkek devletin kadın katliamlarının önünün açıldığını kaydeden Sadırlı “Feshedildiği tarihten bugüne 302 Kadın Cinayeti, 254 Şüpheli Kadın ölümü gerçekleşmişken cezasızlık politikaları ile cesaretlendiren erkek devlet zihniyeti kadın katliamlarının önünü açmıştır” diyerek şöyle devam etti:

Bu kapsamda 28 Nisan tarihsel bir öneme sahiptir. Kadınlara karşı her türlü şiddettin ve başta kadınlar, çocuklar, LGBTİ+’ların maruz kaldığı ev içi şiddetin insan hakları ihlali olduğunu belirten; devlete, şiddeti önleme ve mağduru koruma yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yargılanacağı gün. 28 Nisan Perşembe günü saat 09.45’te Danıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’ne dair davaları esastan görüşecek. Verilecek karar, sadece İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararının hukuksuzluğuna ve buna yönelik iptal taleplerimize ilişkin olmayacak. Aynı zamanda, Türkiye’nin geleceği ve hukukun üstünlüğü adına belirleyici olacaktır.

Sadırlı açıklamanın sonunda şunları söyledi:

Mersin Kadın Platformu olarak; Kadın ve LGBTİ+ örgütlerini, baroları, emek ve meslek örgütlerini, siyasi partileri; eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmaya çağırıyoruz! İstanbul Sözleşmesi fesih kararı iptal edilmeli ve sözleşme hükümleri uygulanmalıdır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu