DünyaGüncel

Katledilen gazeteci Ebu Akle toprağa verildi

Siyonist İsrail askerleri tarafından hedef gözetilerek katledilen Ebu Akle'nin cenazesi Cenin'de toprağa verilirken, uluslararası kamuoyunda katliama gösterilen tepki giderek büyüyor.

İşgalci, siyonist İsrail ordusunun Cenin mülteci kampına düzenlediği baskında hedef alarak katlettiği El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akle’nin cenazesi, meslektaşlarının omzunda kitlesel bir törenle Cenin’den kaldırıldı. Katliam uluslararası kamuoyunda büyük yankı bulurken, katliam anının görüntüleri de ortaya çıktı.

Görüntülerde, askerlerin bölgede herhangi bir çatışma olmaksızın Ebu Akle’yi hedef alarak öldürdüğü ve yere yığıldıktan sonra da ateş etmeye devam ettiği görülüyor. Ebu Akle’nin katledilmesine Filistin’in El Halil kentinde de tepki gösterildi.

Katliam sırasında Ebu Akle’nin yanında olan Filistinli gazeteci Shatha Hanaşi de, olay esnasında herhangi bir çatışma yaşanmadığını ve askerlerin hedef gözettiğini doğruladı. Üstlerinde basın yeleği ve kaskı olduğunu belirten Hanaşi, askerlerin uzun süre ateş etmeye devam ettiğini ifade ederek, ordunun kendilerini öldürmeye kararlı olduğunu söyledi.

El Cezire haber müdürü Giles Trendle, yaptığı açıklamada, gazeteciler olarak uzun zamandır bölgede pek çok trajediyle karşı karşıya kaldıklarını kaydederek, sorumluların cezalandırılması çağrısında bulundu. Gazeteciler olarak görevlerinin mesleklerini yerine getirmeye devam ettiğini vurgulayan Trendle, “Bizi susturmaya dönük girişimlere karşı asla susturulamayacağız” dedi. Gazetecilerin dünyayı gerçekler konusunda bilgilendirmekle sorumlu olduğunu belirten Trendle, bu sorumluluğun hiç olmadığı kadar önemli hale geldiğini dile getirdi.

El Cezire ayrıca yaptığı yazılı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin saldırısını lanetleyerek, katliamı bir suikast olarak değerlendirdi. İsrail hükümeti ve işgal güçlerinin katliamın tek sorumlusu olduğunu vurgulayan El Cezire, yaşanan saldırıda Filistinli yerel gazeteci Ali El-Samudi’nin de hedef gözetilerek vurulduğunu dile getirdi.

El Cezire, dünyanın dört yanında faillerin basını susturmaya dönük bütün çabalarına karşı suçlulardan hesap sormaya ve adalet aramaya devam edeceğinin sözünü verdi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ise katliamın sorumluluğunu kabul etmeyerek askerlerini desteklemeye devam ettiklerini söyledi.

Kaynak: ETHA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu