GençlikGüncel

Karaman’da Kürt öğrencilere ırkçı saldırı

Karaman'da kaldıkları KYK yurdunda Kürtçe müzik dinleyerek halay çeken öğrenciler, ülkücü çetelerin saldırısına uğradı.

Karaman’da bulunan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda bir grup Kürt öğrenci Kürtçe müzik eşliğinde halay çekti. Halay çeken öğrenciler, ertesi gün faşist çetelerin saldırısına uğradı. Kendilerine “Karamanoğlu Mehmetbey Ülkücüleri” adını veren 10-15 kişilik çete, gece yarısı yurdun önüne gelerek öğrencileri zorla bir depoya kilitledi ve darp etti, hakaret ve tehditler yağdırdı.

İşkence ettikleri öğrencilerin telefonlarını gasp eden faşistler, öğrencilerin sosyal medya hesaplarından, “Dün gece yaptığımız ahlaksızca Kürtçe halay çektiğimizden dolayı, MUKADDES TÜRK Halkından ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin gerçek sahibi olan KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ ÜLKÜCÜLERİNDEN özür dileriz” mesajını paylaştı.

Öğrenciler şehri terk etmek zorunda kaldı

Saldırıya uğrayan öğrencilerden bazıları, tehditler sonucu okuldan kaydını aldırarak şehri terk etmek zorunda kaldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, yaşananları Meclis gündemine taşıyarak, olayın araştırılmasını istedi.

Karaman Valiliği ise, yaptığı yazılı açıklamada, yurt içerisinde herhangi bir problem yaşanmadığını iddia etti ve olayı soruşturmaya devam ettiklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu