GüncelKadın

Kadınlar, Gezi davasında tutuklanan kadınlar için Bakırköy Hapishanesi önündeydi

Kadın örgütleri, Gezi Parkı Davası'nda tutuklanan Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater ve Mine Özerden için Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde bir araya geldi.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği İstanbul Kadın Koordinasyonu’nun çağrısıyla Bakırköy Kadın Hapishanesi önünde toplanan kadınlar, gök yüzüne balonlar uçurdular.

Mimar Mücella Yapıcı’nın kızı Cansu Yapıcı, perşembe (28 Nisan) günü annesi ile yaptığı görüşmeyi aktardı ve şöyle dedi:

“Ben aslında size içeriden mesaj iletmek için söz aldım. Perşembe günü Mücella ve Çiğdem’i gördük. Moralleri gayet yerinde, sağlıkları iyi. Dimdik duruyorlar. Orada bir sistem kurmuşlar. Çok selamları var.

“Dışarıyı çok merak ediyorlar. Bugün burada olduğumuzu biliyorlar, heyecanla bekliyorlardı. Morallerinin yüksek olduğunu, içeride, bu karanlık bitene kadar kendi sağlıklarını ve morallerini yüksek tutmaya devam edeceklerini söylediler.

“Mücella Yapıcı, cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için rapora başlamış bile. Çiğdem de göçmenlerle ilgili neler yapılabilir buna kafa yormaya başladı. ‘Siz dışarıda sağlam durun biz burada iyiyiz, mücadeleye devam’ diyorlar. Gezi’nin bakiyesini yüklenmekten de onur duyduklarını söylüyorlar.”

“Ablamla onur duyuyorum”

Mücella Yapıcı’nın kardeşi Müberra Zöhre ise; şöyle konuştu: “Ablamla onur duyuyorum. Bu hukuksuzluğun düzeltileceğine inanmak istiyorum. Düzeltecekler. Ablam bulunduğu yeri cennete çevirmesiyle meşhurdur bizim aramızda. Mimarlığı da bundan seçti sanıyorum.

“Şehri düzeltiyordu, içeri koydular. Ablam şimdi de içeriyi düzeltiyor. Çok da güzel düzeltir eminim. Umudumu kaybetmedim, ablamın olduğu her yerde, her şey çok güzel olur.”

“Bu hukuksuzluğa karşı duracağız”

TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan Pınar Giritlioğlu da “8 arkadaşımızın hukuksuz yargılamalar ve tek somut delil olmadan çarptırıldıkları cezaları kınıyoruz, reddediyoruz” dedi ve ekledi:

“Bu hukuksuzluğa karşı duracağız. Tüm meslek örgütlerimizle, dayanışma platformlarımızla arkadaşlarımızın yanındayız. İçeride bulunmaları, Gezi’deki itirazların susturulacağı anlamına gelmiyor.

“Biz Gezi’yi, her yerdeyiz. Korkmuyoruz, yılmıyoruz, sonuna kadar arkadaşlarımızla mücadele etmeye devam edeceğiz. En kısa sürede arkadaşlarımızı geri alacağız.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu