GüncelKadın

Kadın gazeteciler en çok Türkiye’de şiddet gördü

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu, en çok şiddet vakası kaydettikleri ülkenin Türkiye olduğunu açıkladı. 63 kadın gazeteciye yönelik yargı tacizi, saldırı, tehdit vakası tespit edildiği belirtildi.

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde yayınladıkları raporunda 2022 Ocak-Nisan ayları arasında dünya genelindeki kadın gazetecilere yönelik verileri paylaştı. Buna göre 139 tehdit, şiddet ve hak ihlali kaydedildiği duyuruldu.

CFWIJ’in kadın gazetecilere yönelik kaydettiği vakalarda öne çıkan noktalar şöyle sıralandı:

*Hak ihlalinin en çok görüldüğü ilk üç ülke Türkiye, Rusya ve Kanada oldu.

*2022’nin başından bugüne kadar beş kadın gazeteci öldürüldü. Üçü Rusya işgali sırasında Ukrayna’da öldürüldü.

*54 kadın gazeteci mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılandı.

*Dünya çapında 21 kadın muhabir haber takibi yaparken gözaltına alındı.

*23 kadın gazeteci sahada haber takibi yaparken saldırıya uğradı.

*15 kadın gazeteci yaptığı haberler ya da eleştirel yorumları nedeniyle çevrimiçi hedef gösterildi.

“Gazeteciler mesleklerini yapabilmeli”

CFWIJ’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Koalisyon olarak yakından takip ettiğimiz ve en çok şiddet vakası kaydettiğimiz ülke Türkiye oldu. Toplamda 63 kadın gazeteciye yönelik yargı yoluyla taciz, saldırı ve tehdit vakası kaydettik. 2022’in başından bu yana 41 kadın gazeteci sosyal medya paylaşımları ya da yazdıkları haberler nedeniyle hakim karşısına çıktı. Gazeteciler hakkında en çok tazminat ve ceza davaları açıldı. Çoğu kadın gazeteci terör suçlamalarından yargılandı. Beş kadın gazeteci ‘Cumhurbaşkanına hakaret’, ‘propaganda’ suçlamalarıyla hapis cezasına çarptırıldı.

3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde ifade özgürlüğümüzün korunduğu, meslektaşlarımızın güvenlik koşulları göz önünde tutularak gazetecilik yapabilecekleri bir ortam sağlanması için dünya liderlerine çağrıda bulunuyoruz. Gazeteciler, güvenli ve özgür bir şekilde mesleklerini yapabilmelidir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu