GüncelLGBTİ+

İzmir’de trans kadını katleden erkekler tutuklanmadı

Bornova’da trans kadın Güneş’i katleden fail erkekler; Turgay Türker, Mesut Ataman, Murat İnceçelik tutuklanmadı

Bornova’da trans kadın Mira Güneş’in katillerinin yargılandığı davada “suça iştirak” etmekle yargılanan erkekler tutuklanmadı.

MA’nın aktardığına göre; İzmir’in Bornova ilçesinde, Şubat 2021’de Mira Güneş isimli trans kadını katleden failler hakkında görülen davanın 2’nci duruşması Bayraklı Adliyesi 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları, Güneş’in ailesi ve bir tanık hazır bulunurken, “canavarca hisle katletmek, gasp, izinsiz kredi kartı kullanmak, delilleri karartma, konut dokunulmazlığını ihlal etmek” suçlarından yargılanan katil erkek Serdar Gülsoy, tutuklu bulunduğu Şakran Kapalı Hapishanesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Tutuksuz olarak yargılanan fail erkekler; Turgay Türker, Mesut Ataman, Murat İnceçelik ise mahkemeye katılmadı.

Evdeki kamera kayıp

Duruşma, tanık olarak S.T.’nin kimlik tespitiyle başladı. Aile apartmanının 4’üncü katında oturan Güneş’in evinden normal şekilde ayrılmadığını düşünerek polise başvuruda bulunduklarını ifade eden S.T., 5’inci kattaki dairenin kiraya verildiğini düşünerek aramadıklarını belirtti. S.T., 5’inci kattaki dairede kiracının olmadığını öğrendikten sonra içeri girdiklerini dile getirerek, dairede Güneş’i katledilmiş halde bulduklarını söyledi.

S.T., ayrıca Güneş’in evindeki kameranın yerinde olmadığını, karşı komşusunun kamera kayıtlarında ise bazı insanların göründüğünü de ekledi.

Evdeki eşyalar da kayıp

Ardından söz alan Güneş’in aile avukatı ise Güneş’in evinde önemli miktarda altın ve paranın kayıp olduğunu, bu paranın varlığından ve saklandığı yerden Şakran Kapalı Hapishanesi’nde olan bir tanığın haberdar olduğunu ifade etti. Kimlik bilgilerini daha sonra vereceklerini beyan eden avukat, tanığın dinlenmesini talep etti.

Fail erkek ise iddiaları reddederek, bahsi geçen tanığın sadece ismini duyduğunu belirtti.

Fail erkekler tutuklanmadı!

Mahkeme heyeti, kamera kayıtlarının bilirkişi tarafından incelenip rapor düzenlenmesine, tanık olarak daha önce de dinlenme kararı olan L.Y ve tutuklu tanık T.K. ile Güneş’in avukatının dinlenmesini istediği tutuklu tanığın da SEGBİS ile dinlenmesine karar verdi.

Mahkeme, tutuklu sanık Serdar Gülsoy’un tutukluluk halinin devamına, tutuksuz olarak yargılanan Turgay Türker, Mesut Ataman, Murat İnceçelik’in ise yurtdışı yasağının devam etmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 28 Mart tarihine erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu