GüncelLGBTİ+

İzmir’de nefret cinayetlerine karşı eylem: Trans cinayetleri politiktir

İzmir’de, artan nefret saldırıları ve cinayetlere tepki gösterildi

İzmir’deki aralarında 20 Kasım Komitesi’nin çağrısıyla, YDG’li Kadınlar’ın da bulunduğu LGBT ve insan hakları örgütleri, kentte trans kadınlara yönelik, giderek artan saldırı ve cinayetlere karşı Konak Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. “Trans cinayetleri politiktir” dövizleri taşınırken, açıklamayı Elif Soylu okudu.

“Kaygılı ve öfkeliyiz”

Trans kadınlara yönelik giderek artan şiddet nedeniyle kaygılı, üzgün ve öfkeli olduklarını söyleyen Soylu, “LGBTİ+’lara yönelik hedef gösterme, nefret söylemleri ve spesifik olarak trans kadınlara yönelik kamusal ve medyatik saldırılardan güç alan faillerin etkin ve şeffaf soruşturma yürütülerek nefret saikiyle işledikleri cinayetler için en üst sınırdan ceza almalarını talep ediyoruz. 17 Ocak gecesi ise trans kadınlar 4 kişi tarafından gasbedilmeye çalışılmış ve şiddete maruz kalmışlardır. Olay yerinde bulunan ve müdahale etmesi için çağrılan polis memuru trans kadınlara açıkça ‘sizi korumak zorunda değilim’ demiş ve transfobik hakaret ve aşağılamada bulunmuştur. Polis, yaşanan saldırıya ilişkin tutanak tutmamış, delil toplamamıştır. Arkadaşlarımız karakolda da faillerin ölüm tehditleri ve fiziksel saldırısına maruz bırakılmıştır. Açıkça etkin bir soruşturma yürütülmemiş ve trans kadınlar kolluğun kötü muamelesine maruz kalmıştır” dedi.

“İktidarın saldırıların sonucu”

Soylu, “Kadına yönelik şiddet ve her türlü suçun önlenmemesi ve açıkça cezasız bırakılmasının trans kadınlara yönelik nefret ve saldırılar için faillere adeta ‘alan’ açtığını gözlemliyoruz. Son dönemde giderek artan translara yönelik gerçekleşen nefret saldırıları ve cinayetleri toplumsal ve politiktir. Buradan bir kere daha sesleniyoruz; trans cinayetleri ve nefret suçları önlenebilir. Devleti, uluslararası sözleşme ve anayasal yükümlülüklerinden doğan her türlü ayrımcılık ve nefret suçunu önlemek ve cezalandırmak için görevini yapmaya; tüm kamuoyunu her türlü nefret saldırısına karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu