Güncel

İzmir Partizan ve YDG’den Ocak ayı vesilesiyle mezar başı anması (Video Haber)

İzmir'de Ocak ayı vesilesiyle, Halk Ordusu şehidi Cem Ergüldü'nün mezarı başında anma yapıldı

Anma devrim ve komünizm şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ve şiir okunmasıyla başladı. Ardından Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik (YDG) adına açıklama yapıldı. Cem Ergüldü’nün tanıtılmasıyla başlayan açıklamada Cem Ergüldü hakkında şu ifadeler kullanıldı:

“Cem yoldaş 1996 yılında İzmir’de gençlik örgütüyle tanışıp bir çok faaliyette yer aldı. Yine İzmir’de Lise sorumluluğunu üstlendi. Bergama köylülerinin mücadelesine katkı sundu. 1998 yazında gerillaya katıldı. Gerillada bulunduğu dönem içinde birçok zaafı ile yüzleşen, acımasızca zaaflarının üzerine yürüyen Cem Ergüldü, şehitlerden boşalan her mevziyi doldurmanın bilinci ile hareket etmiştir. Zorluklardan yılmayan fedakar yapısı ile yoldaşlarının yüreğinde farklı bir yer edinmişti. 1 Kasım 1999 tarihinde Tokat’ın Erbaa ilçesi Hızaralan deresi mevkiinde TC askerlerinin pususu sonucu Barış Aslan ve Cem Ergüldü yoldaşlar ölümsüzleşmişlerdir.”

Açıklamanın devamında Ocak ayına ilişkin ise şunlar söylendi:

“Ocak ayı enternasyonal devrim mücadelesinde kayıplarla dolu bir aydır. Proletaryanın önderi Lenin yoldaş, Almanya’nın büyük devrimcileri Rosa Luxenburg ve Karl Liebnecht, TDH’nin ilk kadın şehidi Meral Yakar yoldaş ve ilk komutanımız Ali Haydar Yıldız’ı bu ayda şehit verdik. Agos Gazetesi yazarı ve Ermeni gazeteci Hrant Dink ahpariği de yine bu ayda hain faşist bir suikast sonucu kaybettik.İste bu yüzdendir ki her yıl Ocak ayının son haftasında şehitlerimizi anıyoruz.”

Açıklamada son olarak şunlar vurgulandı:

“Devrimcileri kurulu düzen için “tehlikeli” yapan devrimcilerin basitçe sermayeye zarar verme eğilim ya da pratikleri değildir; MLM bilinç ve program dahilinde sisteme yönelen ideolojik ve pratik saldırılarıdır. Devrim mücadelesinde canlarını feda etmiş olan bütün devrimcileri anıyorken onların ölümlerini anlamlandırmak onların mücadelelerinin tarihsel, sınıfsal ve sosyal bağlamda ne anlam ifade ettiğinin vurgulanmasına sıkı sıkıya bağlıdır.”

Cem Ergüldü ile İzmir’de tanışan bir Partizan okuru ise Ergüldü hakkında, “18-19 yaşına rağmen çok olgun davranan bir insandı, politik tartışmalara giren insanları kazanmaya çalışan fedakar bir kişiliği vardı. İzmir’den ayrıldıktan sonra da bu davranışını sürdürmüş düşman karşısında son mermisine kadar çalışmıştır.” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu