Güncel

Irak askerleri Duhol’da halka saldırdı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi'ye bağlı askeri güçlerin Şengal'den çekilmesini isteyen halk Duhol, Borik ve Dugurê'de sokaklara çıktı. Irak askerleri Duhol'da halka saldırdı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi yönetimindeki Irak askerlerinin Şengal’e yönelik saldırılarının 2 Mayıs’ta durmasının ardından Êzidî halkı, askerlerin yerleşim yerlerinden çekilmesi için eylemlerini sürdürüyor.

Şengal ve Êzidî halkının öncelikli talebi yerleşim yerlerine konumlanan Kazımi güçlerinin çıkması ve bir daha ağır silahlarla köy ve kentlere saldırmaması. Halkın tepkisi üzerine Irak ordusu her ne kadar bazı yerleşim alanlarından çekilmiş olsa da birçok köy ve kasabada varlığını sürdürüyor.

Halka saldırıp çadırı kaldırdılar

Kazımi güçlerinin çekilmesi talebiyle Şengal’e bağlı Duhol nahiyesinde eylem yapan halka, Irak ordusu saldırdı.

Duhol halkının kurduğu çadır, Kazımi güçlerince kaldırıldı. Halkın çadıra bıraktığı kürsüler kırıldı ve Duhol yolunu kapatan halka saldırı düzenlendi.

Borik’ta bir araya gelen halk yolu trafiğe kapattı, lastikler yakarak, sloganlarla Êzîdxan Asayişi dışındaki tüm güçlerin çekilmesini istedi.

Dugurê’de bir araya gelen gençler de kendilerini korumak için sadece Şengal’in huzuru ve güvenliği için konuşlanan Şengal Direniş Birlikleri, Şengal Kadın Birlikleri ve Êzîdxan Asayişi’ni istediklerini ifade etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu