DünyaGüncel

HKP(Maoist)’ten Chhattisgarh Eyaleti Hükümetiyle görüşme

HKP(Maoist) Sözcüsü, Chhattisgarh Eyaleti Hükümetiyle Barış Görüşmelerinin Şartlarını Belirledi.

HKP (Maoist) Dandakaranya Özel Bölge Komitesi (DKSZC) Sözcüsü Yoldaş Vikalp, Maoistlerin Chhattisgarh eyalet hükümetiyle barış görüşmelerine her zaman hazır olduğunu, ancak elverişli bir atmosfer yaratma sorumluluğunun eyalet hükümetine ait olduğunu belirtti.

Sözcü bu açıklamasının Chhattisgarh Başbakanı Bhupesh Bhagel’in 8 Nisan’da Hindistan Anayasasına olan inançlarını ifade etmeleri ve silahları bırakmaları halinde hükümetin Maoistlerle görüşmeye hazır olduğunu bildiren bir bildirisine yanıt olarak olduğunu söyledi.

Yoldaş Vikalp Cuma günü basına yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin, Orduyu kullanarak Maoistlere ve kabile köylerine yönelik saldırılara devam ederken ve askeri insansız hava araçlarıyla havadan bombalamalar gerçekleştirirken, hükümetin barış görüşmelerine hazır olduğunu söylemenin gülünç olduğunu söyledi. Bhagel’in Anayasa’ya olan inancını ifade etmeleri için Maoistlere yaptığı çağrıya atıfta bulunan Yoldaş Vikalp, Hükümetin Anayasa’nın Önsözünü, 5. Takvimi ve PESA Yasasını ihlal ettiğini iddia etti.

Hükümet, ormanlardaki maden zenginliğini şirket ve kapitalist güçlere devretmek istiyor. Bunun için Devlet ve Merkezi hükümet ormanların iç kısımlarında polis kampları kurdu ve çok sayıda silahlı kuvveti konuşlandırdı açıklamasında bulundu. Müzakerelerin şartlarını açıklayan Yoldaş Vikalp, Bhagel hükümetinden Bastar bölgesindeki ormanlarda konuşlanmış polis güçlerini geri çekmesini ve hava bombardımanını durdurmasını talep etti.

Ayrıca, barış görüşmelerinde yer almak üzere farklı hapishanelerde bulunan Maoist liderlerin serbest bırakılmasını istedi. Üst düzey Maoist lider, Bastar IG’nin Maoistlere herhangi bir hava saldırısı düzenlediğini reddettiği için hava bombardımanını kimin gerçekleştirdiğini araştırmayı da şart koştu. Sözcü, tartışmaların mümkün olabilmesi için, Meclis seçim bölgelerine yönelik seçim turuna başlamadan önce Başbakan’ın şartlarla ilgili tutumunu netleştirmesini istedi.

Kaynak: https://ozgurgelecek37.net/wp-admin/post-new.php

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu