DünyaGüncel

HİNDİSTAN |HKP (Maoist)’ten Sabotaj Eylemi

HKP (Maoist) Konta Bölgesi Komitesi’ne ait bir gerilla birliği, Chintoor'daki Sarivela yakınlarındaki Alluri Sitharama Raju bölgesi, Ulusal Otoyolda 40 yolcunun tamamının otobüsten inmelerini istedikten sonra özel bir otobüsü ateşe verdi.

HKP (Maoist) Konta Bölgesi Komitesi’ne ait bir gerilla birliği, Chintoor’daki Sarivela  sabotaj eylemini pazar gecesi geç saatlerde Andhra-Chhattisgarh sınır bölgesine yakın bir yerde gerçekleştirdi.

Jeypore, Odisha’dan yaklaşık 50 yaşlarında bir kadının hafif yanıklarla yaralandığı bildirildi. Otobüs servisi, Chintoor acente bölgesi üzerinden Odisha’daki Jeypore’den Haydarabad’a gidiyordu. Maoistlerin Chintoor polis merkezinden sadece 3 km uzaklıktaki izole edilmiş Sarivela-Kothuru bölgesini seçtikleri bildiriliyor.

Polis ASR Bölgesi J Müfettişi, Sarivela-Kothuru bloğunun, Chhattisgarh’a ancak 2,8 km ve Chhattisgarh’daki Maoist kalelerinin ana üslerinden yaklaşık 7 km uzaklıkta olması nedeniyle Dandakaranya bölgesinde faaliyet gösteren Maoistler için en stratejik yerlerden biri olduğunu söyledi.

Satish Kumar. Chintoor ASP G. Krishnakanth Hindu’ya şunları söyledi: “Olay Pazar gece yarısı civarında meydana geldi. Dandakaranya Bölgesi’nde faaliyet gösteren Konta Bölge Komitesi üyeleri tarafından gerçekleştirildiğine inanılıyor. Tüm yolcular güvende, herhangi bir can kaybı yok ve soruşturma sürüyor” dedi.

Ayrıca Bay Satish, Maoistlerin sınırı geçmelerinin ve Andhra tarafında eylem gerçekleştirmelerinin yaygın olduğunu ekledi. Maoistler ayrıca eylem yerinde 62 yaşındaki Uppuganti Nirmala’nın (Narmada Didi) tutuklanmasını ve ölümünü kınayan posterler de bıraktılar. Kaynaklar sabotaj eyleminin 9 Nisan’da Maoist partinin Batı Alt Bölge Komitesi’nin (Dandakaranya) Sorumlusu Nirmala’nın Maharashtra’daki bir hapishanede ölmesi nedeniyle gerçekleştirildiğini bildiriyor.

Kaynaklar; “Ayrıca bölgedeki protestonun bir parçası olarak bir genel grev ilan etmişlerdi ve otobüsün ateşe verilmesi protestonun bir parçasıydı” dediler. Sabotaj eyleminin nedenini açıklayan HKP (Maoist) Kuzey Alt Bölge Komitesi (Dandakaranya) sözcüsü Yoldaş Mangli, “2019 yılında Maharashtra polisinin Nirmala’yı Haydarabad’daki bir hastanede tutukladığını ve ölümüne kadar tıbbi tedavisini sağlamadığını belirtti. Aynı şey, farklı hapishanelerde tutsak edilen birçok Maoist için de geçerlidir” dedi.

Kaynak: https://www.thehindu.com/news/cities/Visakhapatnam/maoists-set-fire-to-bus-near-andhra-chhattisgarh-border-area/article65353038.ece

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu