Güncel

Hiçbir tahminleri hiçbir planları tutmuyor!

Merkez Bankası’nın 2022 yılı enflasyon tahmini yüzde 11,8’den 23,2’ye yükseltildi

Merkez Bankası, 2022 yılının ilk enflasyon raporunu yayımladı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun tanıtım raporuyla yayımlanan raporda Türkiye ve dünya piyasalarındaki makro görünümlere, mevcut ortamdaki para politikalarına ve orta vadeli enflasyon beklentilerine yer verildi.

En son 2021 Ekim’inde yayımlanan enflasyon raporunda 2022 yılı sonuna ait enflasyon tahmini yüzde 11,8’di. 2022 yılının açıklanan ilk enflasyon raporunda ise bu tahmin neredeyse iki katına çıkarak yüzde 23,2 olarak güncellendi.

Kavcıoğlu’nun açıklamasında merkez ülkelerdeki enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğu vurgusu dikkat çekerken bu enflasyonda etkili olan faktörler arasında tedarik ağlarındaki aksaklığın henüz giderilememiş olması, enerji fiyatları, emtia fiyatları ve temel mal ve hizmet fiyatlarındaki artışların etkili olduğu ifade edildi.

Yeni ekonomi model kapsamında ihracat odaklı büyüme hedefi doğrultusunda olumlu geri dönütlerin alınmaya başlandığını söyleyen Kavcıoğlu, net ihracatın milli gelire katkısı baz alındığında Türkiye’nin OECD ülkeleri içerisinde öne çıkan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

“Liralaşma stratejisi”

20 Aralık’ta ilan edilen Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı düzenlemesiyle birlikte yurt genelindeki dolarizasyonun düşmeye başladığını ifade eden Kavcıoğlu, bunu sürdürme hedeflerinin de olduğunu söyledi. “Liralaşma stratejisi” diyen Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın elindeki tüm araçları da bu amaç için etkin şekilde kullanılacağını söyledi.

“20 Aralık’ta tek kuruş satmadık”

Bir gazetecinin Merkez Bankası’nın rezerv bilançolarındaki dönemsel düşüşü göstererek 20 Aralık’ta Merkez Bankası tarafından doğrudan satış yapılıp yapılmadığını sorması üzerine Kavcıoğlu, tek bir kuruşun bile satılmadığını iddia etti. Merkez Bankası rezervlerinde ciddi bir düşüşün olmasına rağmen “Rezervlerdeki düşüşte BOTAŞ’a yapılan döviz satışı etkili oldu” diye cevap verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu