Güncel

Güntürk’ün ikinci ameliyatının olması engelleniyor

"F Oturumu" 513’ünücüsünde ağır hasta tutsak Murat Güntürk’ün sağlık sorunlarının ilerlediğini kaydeden abisi, "Murat’a bir şey olsa haberimiz olmayacak" dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, “F Oturumu” eyleminin 513’üncüsünü Taksim’de bulunan dernek binalarında yaptı.

Bu hafta Silivri 5 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Murat Güntürk’ün sağlık durumuna dikkat çekildi. Açıklamanın yapıldığı salona “Hasta mahpus Murat Güntürk serbest bırakılsın” pankartı asıldı.

Açıklama metnini okuyan komisyon üyesi Mehmet Acettin, cezaevlerinde yaşanan ihlallerin hala devam ettiğini belirterek, tutukluların yaşamının tehdit altına olduğunu söyledi. Acettin, 21 Ocak’ta Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan 70 yaşındaki Ramazan Turan’ın ölümünün buna kanıt olduğunu belirtti.

‘Ölüme terk edilmesine sessiz kalmayacağız’

Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Güntürk’ün (38), sağlık durumu hakkında bilgi veren Acettin, “Kötü huylu beyin tümörü (kanser) teşhisi konmuş, ilk ameliyatında kanserli doku tam çıkartılamadığından yeniden ameliyat olması gerektiği söylendiği halde, ameliyatı ve tedavisi geciktirilerek yaşamı tehlikeye atılmaktadır. Ameliyat öncesi şikayetlerine kafasında şişlik ve aşırı unutkanlık da eklenen Güntürk’ün ölüme terk edilmesine sessiz kalmayacağız” dedi.

Hastalığı geç teşhis edildi

2018 yılında Murat Güntürk’ün, açlık grevi eylemi sırasında kafasının sol kısmında uyuşmalar olduğunu hatırlatan Acettin, “Defalarca başvurmasına rağmen hastaneye sevk edilmeyip, ağrı kesici verilerek geri gönderiliyor. Güntürk’e, tam 1 buçuk yıl sonra sevk edildiği hastanede yapılan muayene sonrasında, beyninde bir kitle olduğu ve ameliyat edilmesi gerektiği söyleniyor. Güntürk, 2021 Kasım ayında ameliyat edilerek kitle çıkartıldı ve ameliyattan 3 gün sonra hapishaneye geri gönderildi” dedi.

İnfaz erteleme talebine yanıt yok

Güntürk, hakkında verilen toplam 6 yıl 3 aylık hapis cezasının infazının Mart 2022’de tamamlanacak olması ve sağlık sorunlarına rağmen avukatı tarafından yapılan infaz ertelemesi talebine cevap verilmediğini vurgulayan Acettin, Güntürk’ün yaşamının tehlikeye atıldığını söyledi. Tüm hasta tutukluların serbest bırakılması ve ihlallerin son bulması gerektiğini kaydeden Acettin, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Mektuplara el konulmuş

Murat Güntürk’ün ağabeyi Naci Güntürk, kardeşine bir şey olursa haberlerinin dahi olmayacağını söyledi. Kardeşinin zamanında hastaneye sevk edilmediği için ikinci bir ameliyat olması gerektiğini vurgulayan ağabey Güntürk, “Doktor, tümörden iğne ucu kadar bir parçanın kaldığını, ışın tedavisi veya ikinci bir ameliyat düşündüklerini söyledi.

Kardeşim 1,5 yıl hastaneye sevk edilmedi, zamanında teşhis edilse ilaçla geçebilirdi belki. Özellikle revir doktorunun isteyerek, düşmanca yaklaşımı nedeniyle geciktirdiğini düşünüyoruz. Hapishane koşulları zaten çok kötü, ameliyatı yine geciktirilecek, sevk yapılmıyor. Bu nedenle bir an evvel serbest bırakılmasını istiyorum. Yaşadıklarını ve uğradığı hak gasplarını avukat ve hak savunucusu kurumlara birer mektupla duyurmaya çalışmış ancak idare tarafından el konularak gönderilmemiş mektupları” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu