EkolojiGüncel

EGEÇEP Gençlik Meclisi: Gençlik Akbelen Ormanı’nı sermayeye teslim etmeyecek!

İzmir'de açıklama yapan EGEÇEP Gençlik Meclisi, zeytin ağaçlarının katledilmesine karşı "İşgal karşında İkizköy halkıyla yan yana olacağız" dedi.

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Gençlik Meclisi, İkizköy’deki zeytin ağacı katliamına karşı Türkan Saylan Kültür merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada, “İkizköy’de katledilen her bir ağaç için isyanımız var'” pankartı açılırken, eylemde basın metnini Uğur Yıldız okudu.

Yıldız, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Gökova Körfezi’ni anlatmak için “Roma’yı gör de öl, Gökova’yı gör de yaşa” sözlerini hatırlatarak başladı. “Biliyoruz ki Gökova Körfezi kıyılarında 260 gündür havası, toprağı için direnenler, zeytin ağaçları için nöbet tutanlar var. Yaşamlarına, yaşam alanlarına sahip çıkanlar var. Bizler de gençlik  olarak onların sesi, mücadelelerinin bir parçasıyız. Maden sahası için kesilmek istenen her bir ağaç için savunmadayız” diyen Yıldız, Akbelen Ormanı’na ilişkin ise şunları söyledi:

“Akbelen Ormanı iki yılı aşkın süredir Orman Genel Müdürlüğü tarafından kesilmek isteniyor. 2021 yaz aylarında denenmek istenen kesim çalışmalarının dayanağı olarak ise Kasım 2020 tarihinde Tarım ve Orman Bakanı tarafından bizzat imzalanmış ve 740 dönümlük ormanlık alanda “YK Enerji”ye kömür madeni işletme izni veren bir karar olduğu ortaya çıkmıştı. Bu karar ile nöbete başlayan İkizköy halkı bir yıla yakın süredir Akbelen Ormanı için direnmektedir. Yeni maden yönetmeliği ile birçok zeytinlik alan gibi Akbelen Ormanı’nın da tehlike altına gireceğini, bu yönetmeliğin orman ekositem için bir kıyım yönetmeliği, zeytinlik alanların sermayeye göz göre göre peşkeş çekilme projesi  olduğunu söylemiştik.”

Yıldız, konuşmasının devamında, dün zeytin ağaçlarına dönük saldırıyı anlattı. Yaşanan saldırısının ise 1 Mart günü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğin getirdiği fırsat ile olduğunu da vurgulayan Yıldız, saldırıya karşı direnen köylülerin gözaltına alındığının da altını çizdi.

“Bugün Akbelen Ormanlarında kesilen 30 ağaç için sözümüz var!”

Tüm bu saldırılara karşın “Bizler nerede bir yıkım varsa orada sözümüz var diyerek yola çıkan gençleriz” diyen Yıldız, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bugün Akbelen Ormanlarında kesilen 30 ağaç için sözümüz var! 260 gündür tüm baskılara rağmen direnen İkizköylü dostlarımıza sözümüz var. Bugün bir kez daha sözümüzü söylüyoruz: Dünyamızın termik santrallere, maden sahalarına değil, yaşamı sürekli kılan yeşile, zeytinliklere, ormanlara ihtiyacı var. Yeni maden yönetmeliğine dair açılan yüzlerce iptal davasıyla birlikte Danıştayın yürütmeyi durdurma kararını geciktirmesi nedendir?Yasa çok açık “Zeytinlikler daraltılamaz”, gerekçesi ne olursa olsun zeytinler”izinsiz kesilemez, sökülemez. Bu yüzden YK Enerji Akbelen Ormanı’nda suç işlemektedir. Ve biliyoruz ki Akbelen Ormanı sadece bizlerin değil, oradaki ağaçların, kuşların, böceklerin de evidir. Bu yüzden dün ordu eşilğinde gelen YK Enerjinin yaptığı şey işgaldir!

Bulunduğumuz her yerde bu suçu teşhir edecek, işgal karşında İkizköy halkıyla yan yana olacağız. Akbelen Ormanı’nı sermayeye teslim etmeyeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu