Güncel

Dersim 37-38’de katledilenler için anma

DEDEF ve ADEF, DAM yaptıkları ortak açıklamayla 37-38 Dersim katliamında katledilenleri anmak için 4 Mayıs Çarşamba günü saat 19, 38’de Kadıköy’de yapacakları anmaya çağrı yaptı

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (ADEF), Dersim Araştırmalar Merkezi (DAM), yaptıkları ortak açıklama ile Dersim 37-38 anmasına çağrı yaptılar.

“Coğrafyamızda yaşanan katliamların bilinmesini, tarihimizin, kültürümüzün, dilimizin ve inancımızın yaşamasını ve yaşatılmasını görünür kılmak istiyoruz” denilen açıklamada, katliamda yitirilenleri anma için 4 Mayıs Çarşamba günü, Saat 19.38’de, Kadıköy Rıhtım’a çağrı yapıldı.

DEDEF ve ADEF ve DAM tarafından yapılan açıklama, “4 Mayıs 1937 tarihinde toplanan T.C. Bakanlar Kurulu bir bölgenin, bir halkın planlı ve sistemli olarak yok edilmesine karar vermişti. Biz Dersimlilerin Roca Şaê – Kara Gün dediği o günden sonra halkımıza karşı kitlesel kırım yapıldı.” denildi.

Devamında,

“4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla, halkımıza karşı büyük bir insanlık suçu işlendi.

Bizler 4 Mayıs Dersim 38 Tertelesi gününde; soykırımda yitirdiğimiz canlarımızı anmak için bir araya geliyoruz.

Bu amaç ile coğrafyamızda yaşanan katliamların bilinmesini, tarihimizin, kültürümüzün, dilimizin ve inancımızın yaşamasını ve yaşatılmasını görünür kılmak istiyoruz.

Ayrıca 4 Mayıs’ın Dersim 38 Tertelesi günü olarak kabul edilmesini ve ölülerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

Dersimde katledilen on binlerce masum insanı anmak ve başka 4 Mayısların yaşanmaması için 4 Mayıs 2022 Çarşamba günü, Saat 19.38’de, Dersimliler ve Dersim dostları olarak Kadıköy Rıhtım’da buluşuyoruz.

Anmaya katılamayan dostlarımızı da aynı saatte, evlerinde mum / çıra yakmaya, sosyal medyada açacağımız #dersimrocasae hashtagına destek vermeye davet ediyoruz.”

“DEDEF ve ADEF’ten ortak açıklama: 4 Mayıs Dersim 1937-38 Tertelesi Günü ilan edilsin!”

DEDEF ve ADEF Dersim Katliamı kararının alındığı 1937 4 Mayıs’ının yıldönümü vesilesiyle açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada,4 Mayıs Dersim 1937’de Bakanlar Kurulu Kararı ile Dersim soykırımın resmen başlatıldığını ve bölgenin, halkın planlı ve sistemli olarak yok edilerek soykırımın uygulandığı söylendi.

Taleplerin sıralandığı açıklamada,”Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) olarak ifade etmek isteriz ki; 1937-38, 4 Mayıs 1937’de Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan karar çok açıktır. Bu karar ile DERSİM Soykırımı resmen başlatılmış, bir bölgenin ve bir halkın planlı ve sistemli olarak yok edilerek soykırım uygulanmıştır.

Bu nedenle; Dersim Tertelesi’nin 85. yıldönümünde soykırımda hayatlarını kaybedenleri saygı ve hürmetle anarken, soykırımcı uygulamaları nefretle kınadığımızı ifade etmek istiyoruz.” denildi.

“4 Mayıs 1937 Bakanlar Kurulu Kararı İle Birlikte Dersim’de Neler Yaşandı!”

Devamında, “”4 Mayıs Hükümet kararıyla Dersimde köy boşaltmaları ve sürgünler başlatılmış, direnenler yakılıp bombalanmış, çocuklar, bilhassa da kız çocuklar ailelerden kopartılarak başta subay olmak üzere Türk ve Sünni ailelere pay edilmişlerdir.

Mağaralara sığınan kadın ve çocukların zehirli gazlarla katledilmesinin yanı sıra, köylerinden toplanan masum insanlar ayırımsız kurşuna dizilmiş veya uçurumlardan atılmışlardır.

Bu uygulamalarla, sadece Dersim’e karşı değil aynı zamanda tüm insanlığa karşı suç işlemiştir.

Bugün başta bizlere ve bütün demokratik kamuoyuna insanlığa karşı işlenmiş bu suçun teşhir edilmesi ve bütün insanlık huzurunda lanetlenmesini sağlamak sorumluluğu düşmektedir.

Dersim’de gerçekleştirilen soykırımın başlıca sorumlusu, farklı olma hakkını düşman olarak kodlayıp yok eden ırkçı ideolojidir. Onun günümüzdeki devamı ise, aynı uygulamayı 85 yıl sonra bile sürdüren mevcut siyasal iktidardır.

Bugün AKP o günlerden aldığı mirası, baraj ve hes’ler, madenler, köy boşaltmalar, arazi tahsisi ve inanç yerlerinin tahribatı ile devam ettirmektedir.

1937/ 1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir.15 Kasım 1937 tarihinde Dersim’in önde gelenleri, Seyitleri idam edildi. İdam edilenlerin mezar yerleri aradan 85 yıl geçmesine karşın halen açıklanmamıştır.” denildi.

DEDEF ve ADEF Açıklamanın sonunda taleplerini sıraladı;

Taleplerimizi Şöyle Sıralıyoruz!”

Dersim Soykırım Arşivler Açılsın.

Dersim ismi iade edilsin.

Dersim halkından özür dilensin.

Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.

Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın.

Dersimdeki doğayı talan projeleri iptal edilsin!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu