Güncel

Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin davanın ikinci duruşmasına çağrı

HDP İzmir İl Örgütü'ne yönelik saldırıda Deniz'i katleden faşist Onur Gencer'in yargılandığı davanın 2. duruşması pazartesi (24 Ocak) görülecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütüne yönelik saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden faşist Onur Gencer’in yargılandığı davanın ikinci duruşması 24 Ocak Pazartesi Bayraklı’daki İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Gencer gözaltına alındığında emniyetteki ilk ifadesinde sağlık çalışanı olarak Suriye’nin Minbic kentinde görev yaptığını söyledi. Olayın üzerinden 24 saat geçmeden çıkarıldığı mahkemece, “tasarlayarak öldürmek” suçundan tutuklandı. “Emniyetin” faille ilgili “örgütle bağlantısı olmadığı” yönünde kanaat bildirmesi ise dikkati çekti. “Tetikçi” Onur Gencer hakkında yürütülen soruşturma, 11 Ekim 2021’de tamamlandı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Onur Gencer’in “tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve “iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme”, “siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme” suçlarından 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ortaya çıkan iddianamede, birçok çelişki olduğu hukuk örgütleri ve kurumları tarafından dillendirildi.

İlk duruşmada failin rahat hareketler içinde Deniz’in ailesine cinsiyetçi hakaret ve tehditlerde bulunmasına rağmen mahkemenin faile yönelik tavırları tepki çekmişti. Öte yandan Türkiye’nin bir çok yerinden çok sayıda kadın ve hukuk örgütü davayı sahiplenerek “cezasızlığa” izin vermeyecekleri mesajı verdi.

Kızının katledildiğini öğrendiğinde “Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek” diye herkese seslenen ve dik duruşuyla tetikçiye ve arkasındaki güçlere hesap soran Deniz’in annesi Fehime Poyraz saldırının tüm halklara yöneldiğini belirterek davaya katılım çağrısında bulundu.

Jinnews’e konuşan anne Fehime Poyraz mahkemede failin kendilerine hakaret ettiğini ve failin kelepçesiz halde getirilirken oğlunun kelepçeli getirildiğini hatırlattı ve mahkemenin bu tavrıyla failden yana olduğunu gösterdiğini kaydetti. Başta Kürtler olmak üzere tüm halklara davaya katılmaları çağrısında bulunan Fehime  “Hâkim zaten onların yanındaydı. Devlet arkasında, çok belli. Zaten biz diyoruz; hak ve hukuku halkımız getirecek. O gün yağmura, soğuğa rağmen Türkiye’nin bir çok yerinden insan, davayı izlemek için geldi. Tüm halkımıza teşekkür ederiz. Mahkeme katile sahip çıktı ancak halkımız da tepkisini verdi. Tek istediğimiz adalet yerini bulsun” diye belirtti.

Saldırının sadece Kürtlere değil tüm halklara yönelik yapıldığını, Kürtleri ve Türkleri birbirine düşürmeyi hedeflediğini ifade eden Poyraz, “Halkımız bu davayı sahiplensin. Böyle başka insanlarda hedef olmasın.

Kan dökülmesin. Kızım gitti ondan sonra kaç kişi daha katledildi. Birbirimize sahip çıkalım, kardeşiz diyoruz ama aslında zaten iç içeyiz. Başkasının oyununa gelmesinler. Halkımızın da Türk halkı için de hesap sorulsun istiyoruz” şeklinde ifade etti.

Failin tek başına olmadığını ifade eden Poyraz, sözlerine şöyle devam etti: “Dünya alem biliyor ki arkasında birileri var. Eline valizi aldı sallaya sallaya HDP binasına gitti. Karşıda da polis vardı. Polis çelik yelek gelsin giyeceğiz öyle gideceğiz diyor.

Biz basın açıklaması yaptığımızda binlerce polis geliyor. Niye Deniz için yapmadılar? Yukarıya çıkmadılar, kızımı katletmesine izin verdiler. Katil sırtını sıvazlayanlardan cesaret aldı. Yukarı çıktı Deniz’i katletti. Bu davadan vazgeçmeyeceğiz. Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu