EmekGüncel

Çimsataş’ta 12 işçi işten atıldı

Metal sektöründe örgütlü işçi sendikalarının MESS patronlarıyla imzaladığı toplu sözleşmeye tepki göstererek üç gündür iş bırakma eylemi yaparak direnen Çimsataş işçilerine işten atma saldırısı yaşandı. 12 işçi işten çıkarıldı.

Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile imzalanan toplu sözleşmeye tepki gösteren Çimsataş Metal Fabrikası işçileri iş bırakma eylemlerinin üçüncü gününde işten atma saldırısıyla karşı karşıya geldi. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 12 işçi işten atıldı.

130 bin işçiyi ilgilendiren ve Türk-İş’e bağlı Türk Metal, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ve Hak-İş’e bağlı Öz Çelik-İş sendikalarının MESS üyesi patronlarla imzaladığı toplu sözleşmeye tepki gösteren Çimsataş işçileri 12 Ocak günü işbırakma eylemi gerçekleştirdi.

Fabrika içinde yürüyüş yapan işçiler, üyesi oldukları Birleşik Metal-İş Sendikası’na tabanın taleplerini görmezden gelerek toplu sözleşmeye imza attığı için tepki gösterdi. Toplu sözleşme görüşmeleri boyunca taleplerin revize edilmesini talebini dile getirdiklerini söyleyen Çimsataş işçileri, iki gün süresince yaptıkları eylemlerde taleplerini dile getirdi.

Enflasyon rakamın çok altında imzalanan sözleşmeyi kabul etmediklerini söyleyen işçiler, “Ücretlere toplu sözleşmeye ek yüzde 35 zam. Mesai ücretleri hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olsun. Sosyal haklara yüzde 100 zam yapılsın. Tüm aile fertleri için tamamlayıcı sağlık sigortası yapılsın. Kıdem farkı, ara dinlenme ve çay molası verilsin. Eksik yatırılan banka promosyonları tam yatırılsın” taleplerini dile getirdi.

Üretimi durduran işçilere, “iş feshi” ve patronun zararının tazmini tehdidi içeren iki ayrı mesaj gönderen patron, bugün de 12 işçiyi işten attı. İşçilere işten atıldıkları mesaj atılarak bildirildi.

İşçilere bu sabah gönderilen mesajda, “İşyerinde 12/01/2022 tarihinde saat 16.00’dan itibaren iş bırakmak suretiyle başlattığınız ve işyeri işgaline dönüşen yasadışı eylemi sona erdirerek işbaşı yapmanız ya da işyerini terk etmeniz için yazılı ve sözlü olarak yapılan duyuru ile ihtarlara rağmen yasadışı eyleme devam ettiğiniz; sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu m.70 ile İş Kanunu m.25/II-h hükümlerine göre iş sözleşmeniz haklı sebeple, ihbar ve kıdem tazminatı ödemeksizin 13 Ocak 2022 tarihinde feshedilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İşçiler üç gündür iş bırakma eylemi yapıyor olmasına ve bugün işten atmalar yaşanmasına rağmen Birleşik Metal-İş Sendikası’nın sessizliği devam ediyor. İşçilerin fabrika önündeki bekleyişi sürerken, fabrika önünde polis ablukası da devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu