DünyaGüncel

Çeviri | Hindistan Devleti tarafından Chhattisgarh Köylerine yapılan hava bombalamalarını kınayın

14-15 Nisan 2022 gecesi Bijapur ve Sukma ilçelerine bağlı Bottetong ve Mettagudem (Usoor Bloğu), Duled, Sakler ve Pottemangi (Konta Bloğu) köyleri insansız hava araçlarıyla bombalandı.

İHA kalıntılarının görüntüleri, bombaların metalik kalıntıları, tahrip edilmiş ağaçların görüntüleri ve yerel halkın köylerinin dronlar tarafından bombalandığı iddiası vb. çeşitli medya organlarında dolaşmaya başladı. Bu tür kalıntıların varlığı, Salwa Judum ve Yeşil Av Operasyonu’nun çeşitli biçimleri altında uzun süredir devlet baskısına tabi tutulan yerli halk tarafından ileri sürülen iddiaların güvenilirliği konusunda neredeyse hiç şüphe bırakmıyor.

Kısa bir süre önce, Mart 2022’nin ikinci haftasında, bir Adivasi aktivisti olan Soni Sori, Bijapur İlçesine bağlı Ganglur köyünde Merkezi Paramiliter Güçler tarafından bir arama operasyonu adı altında ateşlenen patlamamış havan mermilerini gösteren endişe verici video mesajları gönderdi. Benzer bir hava saldırısı 19 Nisan 2021’de Bastar’ın uykuda olduğu sırada Bijapur İlçesi’ne bağlı Botalanka ve Palagudem köyleri arasındaki Adivasi mezralarına en az 12 bomba atılmıştı.

Milyonlarca dolarlık anlaşmalar yoluyla yapılan artan militarizasyonla eşit düzeyde, insanlara karşı böyle ileri bir saldırı görüyoruz. 2022-23 mali yılında hükümet, geçen yılki 4.78.196 milyar Rupi’lik bütçe tahsisinden yüzde 9’luk bir artışla 5.25.166 milyar Rupi’lik bir bütçe tahsis etti.

Son zamanlarda, Hindistan hükümeti Rusya ile 70.000 adet AK-203 saldırı tüfeğinin derhal satın alınması için 51.42 milyon rupilik bir anlaşma yaptı ve bu tür tüfeklerden 6 yüzbin üretmek için bir ortak girişimin yanı sıra “isyanla mücadele operasyonları için iyi” olduğunu düşünüyor.

Benzer şekilde, 68’i Heron Mark I’in operasyonel kapasitede olduğu 180 İsrail İHA’sı olmasına rağmen, İsrail ile Heron Mark II insansız hava aracı alımı için 200 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldı. Bu tür silah anlaşmalarının listesi çok uzun ve ayrıntılı değil.

Sürekli güçlü direniş hareketleri ve halkın şirket yağmasına karşı yükselen mücadelesi, devletin kurumsal dostlarının kömür, bakır, demir cevheri, kireçtaşı, boksit ve dolomit gibi kaynakların sömürülmesinin yanı sıra önemli miktarda kalay, manganez cevheri, altın ve diğer kaynakların sömürülmesine yardımcı olmada devlet için engel oluşturuyor.

Bu nedenle devlet, maden zengini bölgelerin militarizasyonunu artırıyor, paramiliter kamplar inşa ediyor, Bölge Rezerv Muhafızları (DRG), Koya Komandoları ve Bastariya Savaşçıları gibi Yardımcı güçlerin oluşumunu örgütlüyor, rezil Salwa Judum hatlarında DPT’leri görevlendirerek arttırıyor. Helikopterler askerleri taşımak için ve havadan bombalama yapmak için insansız hava araçları kullanılıyor.

Hava bombalamaları ve havan top atışları her şeyden çok endişe vericidir çünkü bu tür eylemlerin etkisi bir mermininkinden çok daha geniş ve daha öldürücüdür ve savaşçılar ve savaşçı olmayanlar ayrı ayrı hedef alınamaz, bu nedenle savaşçı olmayanların ölümü için saldırı olasılığı artar. Hindistan hükümeti, sivillerin de ikamet ettiği bölgelere bu tür saldırıları yasa dışı ve ahlaka aykırı olarak yasaklayan Cenevre Sözleşmesi’ni (1949) da onayladı.

Bu tür saldırgan ve vahşi eylemlerin, ‘ikincil hasarın’ mazur görülebileceği açık bir savaş başlatarak “Maocu sorunu” çözmek için uygulamaya konan saldırgan SAMADHAN-PRAHAR operasyonu kapsamında gerçekleştirildiği görüşündeyiz. Jal-Jangal-Jameen (Su-Orman-Toprak çn.) için savaşan Adivasi halkına karşı bu tür saldırgan eylemleri durdurmak için, halk genel olarak SAMADHAN-PRAHAR OPERASYONUNA BIRLEŞIK OLARAK KARŞI OLMALIDIR.

Şirketleşme ve Militarizasyona Karşı Forum olarak bizler, kendi ülkemizin insanlarına karşı yapılan bu barbarlığı kınıyor ve aşağıdaki talepleri öne sürüyoruz:

  1. Hava bombardımanlarında derhal adli soruşturma yürütün ve saldırıdan sorumlu yetkililere karşı katı önlemler alın.

 

  1. Chhattisgarh ve ülkenin diğer bölgelerindeki insanlara yönelik Hava Bombardımanlarını ve Havan bombardımanlarını durdurun.

 

  1. Polis ve paramiliter kamp projelerini inşa etmeyi bırakın ve Geri çekin

 

  1. Devlet, 1996 Anayasaları ve PESA Yasası’nın 5. ve 6. takvimi uyarınca Gram Sabhas’a verilen özerkliğe saygı göstermelidir.

 

  1. Devlet, polis veya paramiliter kamplara, madenciliğe ve diğer projelere karşı olan tüm kitle hareketleriyle diyaloglara girmelidir.

 

  1. SAMADHAN-PRAHAR operasyonunu durdurun.

Kaynak: https://asianspeaks.com/condemn-aerial-bombings-on-the-villages-of-chhattisgarh-indian-state/?fbclid=IwAR1-d2HACFwZPaUk9WVK8gKBXCGoZoAS_S3jna-Rxx1SmQZCre6J6E1xfJ

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu