EmekGüncel

Bornova Belediyesi işçilerinden kriz eylemi

“Ekonomik krizin bedelini ödemeyeceğiz” diyen işçiler ayrıca hazırladıkları TİS taslağını belediyeye verdi.

Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube, TÜİK’in en son açıkladığı yüzde 70 enflasyon karşı Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

“Krizin faturasını emekçiler değil, krizi yaratanlar ödesin” yazılı pankart açan işçiler sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Krizin bedeli patronlara”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İş ekmek özgürlük” sloganları attı. Basın açıklamasını okuyan Genel-İş İzmir 7 No’lu Şube Başkanı Özgür Genç, ekonomik krizin giderek derinleştiğini söyleyerek, “Akşam, zam haberleriyle yatıyoruz; sabah yeni zamlara uyanıyoruz. Ekmek, su, elektrik, ulaşım, kira her şeye zam geliyor. Bir tek ücretlerimize zam gelmiyor. Emeğimiz her geçen gün daha da değersizleşiyor. Ne kadar çalışırsak çalışalım geçinemiyoruz” dedi. 

Genç, “Kriz karşısında siyasal iktidarın çözüm önerisi, ekonominin küçültülerek krizin bedelini emeğiyle geçinen işçi ve emekçilere ödetmek olmuştur. İşçiler, emekçiler ve yoksul halk bu denli büyük bir krizle boğuşurken, iktidar sahipleri savurganlık ve yolsuzluk içinde yaşamaktadır. Ülkeyi yönetenler lüks içerisinde yaşarken, işçilerin ve halkın yoksulluğa mahkum edilmesini kabul etmiyoruz. Krizin bedelinin işçilere, emekçilere ve halka ödetilmesine hayır diyoruz” diye konuştu.

Genç, işçilerle birlikte toplu sözleşme taslağını Bornova Belediyesine ait BORBEL şirketine teslim etti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu