Güncel

Barış Grubu üyesi Aysel Doğan yaşamını yitirdi

Uzun zamandır kanserle mücadele eden Barış Grubu üyesi Aysel Doğan Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Uzun süre kanserle mücadele eden 2’inci Barış Grubu üyesi Aysel Doğan Almanya’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Yaşamının 17 yılını hapishanede geçiren Aysel, İkinci Barış Grubu ile birlikte Türkiye’ye gelir gelmez gözaltına alınıp tutuklandı ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2009 yılında hapishaneden çıktı ve Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’ni kurarak dernek bünyesinde çalışmalar yürüttü. 2011 yılında KCK operasyonu kapsamında tutuklanarak 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Aysel Doğan kimdir?

1953 yılında Dersim’de doğan Aysel Doğan gençlik yıllarından itibaren, kitle örgütlerinde faaliyet gösterdi. Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra lise öğretmenliği yapan Aysel 1980 askeri darbesinde ve sonraki yıllarda defalarca gözaltına alındı, işkenceye maruz kaldı. Yıllarca mahkeme yüzü görmeden, sorgusuz-sualsiz tutuklu kaldı.

20 Ekim 1991 Genel Seçimi’nde, memleketi Dersim’den bağımsız milletvekili adayı olmuş. Seçim bölgesinde en çok oyu alan milletvekili adayı olmasına rağmen, anti-demokratik seçim yasası yüzünden aldığı oylar yok sayılarak, parlamentoya gönderilmesi engellenmiş.

Barış Grubu’ndaydı

Aysel Doğan, Dersim’deki faaliyetleri nedeniyle kısa sürede JİTEM’in hedeflerinden biri haline gelir. Ölüm tehditleri alınca, kaçak yollardan yurtdışına çıkar. Almanya’dan iltica talebinde bulunur. Ve bir süre sonra talebi kabul edilir. Almanya’da yaşadığı süreçte Kürt halkının özgürlük mücadelesine katılır, siyasal çalışmalar içerisinde yer alır.

1999 yılında, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan, barış görüşmelerinin başlaması doğrultusunda başlattığı sürecin bir parçası olarak, Avrupa’dan Türkiye’ye gidecek Barış Grubu’nun içerisinde yer alır. Ve Türkiye’ye girdiklerinde bütün grup üyeleriyle birlikte tutuklanır, yargılanır. On yıllık ağır hapis cezasına çarptırılır. Bu süreçte Malatya ve Elbistan hapishanelerinde kalır.

2009 yılında hapis cezasını tamamlayan Aysel, tahliye sonrasında yeniden memleketi Dersim’e döner. Bir ara Avrupa’da 3. Barış Grubu’nun oluşturulması için çalışır. Ancak, süreç kesintiye uğrayınca, memleketi Dersim’e yerleşir.

Aysel Doğan, Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği’nin kurucuları arasında yer alır. Kurucusu olduğu ve başkanlığını yaptığı derneğin faaliyetleri arasında: “Çatışmalarda yakılan ormanları söndürme grupları organize etmek, bölgede yaşayan ve türleri tehdit altındaki ender hayvanların avlanmasına karşı farkındalık yaratma faaliyetleri, ekosistemi tehdit eden baraj projelerine karşı sosyal kampanyalar düzenleme, bireysel anlaşmazlıklarda arabuluculuk yardımı, kadın hakları ve kültürel yabancılaşma üzerine seminerler düzenleme, yöresel öneme sahip, tarihi ve kutsal günlerde törenler düzenleme, kolektif kütüphane oluşturma, harap edilen kutsal ziyaret alanlarını düzenleyip koruma altına alma” gibi birçok faaliyet yer alıyor.

2007 Genel Seçimleri’nden sonra KCK adı altında AKP iktidarının Cemaat ortaklığı ile başlattığı operasyonlar, bir süre sonra Kürt siyasetçilere yönelik bir kırıma dönüştüğünde, Aysel Doğan da 2011 sonbaharında gözaltına alınır.

18 yıl hapis

Kurucusu ve başkanı olduğu Dersim Alevilik İnanç ve Kültür Akademisi Derneği de KCK soruşturması kapsamında “amacı dışında faaliyet gösterdiği” gerekçesiyle mahkeme tarafından kapatılır.

28 Eylül 2011 tarihinde çıkarıldığı Malatya Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanarak hapishaneye konulur. Bir yıllık tutuklu yargılanmanın ardından, 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırılır.

Aysel, 2012 sonbaharında PKK ve PAJK tutsakları tarafından PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi için başlattıkları ölüm orucu eyleminin ikinci ekibinde yer alır.

Özel Yetkili ACM’lerin kapatılmasının ardından, 2014 yılında Yargıtay’da görülen Aysel’in davası; yeniden örgüt üyeliğinden yargılanması talebiyle bozulur. Yargıtay Aysel Doğan’ın adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine de hükmeder.

Diyarbakır Kapalı Hapishanesi’nde kansere yakalanan ve ameliyat olan Aysel, hastalığının ilerlemesi neticesinde 2015 yılında tahliye edildi. Tahliye edildikten sonra Dersim’e yerleşen Aysel burada da halkla birlikte çalışmalara katılır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu