DünyaGüncel

24 NİSAN | Bulgaristan İşçi Köylü Partisi’nden 50. yıl mesajı

Proletarya Partisinin 50. kuruluş yıldönümü esilesiyle bir mesaj yayımlandı.

tkpml.com‘da yer alan habere göre, Bulgaristan İşçi Köylü Partisi, 50. kurulu yılına yönelik bir mesaj yayımladı. Açıklama şu  şekilde başladı;: “Merhaba yoldaşlar, Bulgaristan İşçi Köylü Partisi adına, TKP-ML’nin kuruluşunun 50. Yılı vesilesiyle size en içten tebriklerimizi iletiyor ve başarılı çalışmalar diliyorum.

Bizler, 1990’da verdiğimiz kararla Partimizin kuruluşunu 31 Mayıs olarak kabul etmek konusunda mutabık kaldık. İşçi partilerimiz, gelecekteki gelişimlerini etkileyen farklı koşullar altında ortaya çıktılar: Sizinki yerleşik bir kapitalist sistem koşullarında ve işçi sınıfı içinde sosyalizm ve komünizm fikrinin yükseldiği koşullarda; bizim Avrupa sosyalist sisteminin ihanetinden sonraki ilk aylarda, işçi sınıfı içinde sosyalizm ve komünizm fikrinin yükseldiği; bizimki ise Bulgaristan’ın Balkanlar’ın İsviçre’si olacağı yalanlarıyla süslenmiş olan Avrupa sosyalist sisteminin ihanetinden sonraki ilk aylarda, sosyalist fikirlerden geri çekilme sürecinde ortaya çıktılar.

Halk kandırıldı ve Bulgaristan bugün AB’nin en yoksul ülkesi! Halk bu aldatmacayı çok yavaş anladı. “23 EYLÜL”, “Che GUEVARA” ve özerk sendikalar gibi komünist ideolojiye sahip gençlik örgütleri ortaya çıkıyor; ama partideki tüm genç ve yaşlılar, burjuva seçimlerine katılarak gençleri davamıza çekebileceğimize dair kendimizi hala kandırıyoruz.”

Açıklamanın devamında, “Bizler sizin mücadelenize hayranız! İbrahim Kaypakkaya’dan bu yana doğru yolu seçtiniz ve yarım asırdır bu yolu takip ediyorsunuz. Gençlik örgütünüzün daveti üzerine İzmir’deydik ve İstanbul’daki üç günlük sempozyuma katılmıştık, daha sonra da Selanik’te bir toplantıya katıldık. Eğitimli gençler, hapishanelerden geçip tekrar eyleme geçmiş öğrenciler, gerçek proleter liderler.” denildi.

“Marksizm-Leninizm-Maoizm’in ilan ettiği halk savaşı umut verici bir çizgidir “

Ardından açıklamada,

Partiniz, açlık grevlerinde ve sınıf düşmanına karşı zaferlerde yoldaşlarına ihanet etmeden engizisyonda can veren nice kahramanlar yetiştirmiştir. Marksizm-Leninizm-Maoizm’in ilan ettiği halk savaşı umut verici bir çizgidir ve sizleri zafere taşıyacağını umut ediyoruz. Tıpkı başarısız Eylül işçi ve köylü ayaklanmasından 21 yıl sonra, 9 Eylül 1944’te GEORGI DIMITROV ve VASIL KOLAROV liderliğindeki ülkemizin vatansever cephesi gibi.

Kürt ve Türk halklarının zafere kadar verdiği devrimci mücadelede, sosyalizm ve komünizmin inşasında daima en önde olun. Düldül dağındaki kırmızı bayrağı yükseğe kaldırın ve gözünüz gibi koruyun, çünkü sınıf düşmanı uyumuyor, Bulgaristan’daki eski BUZLUDZHA (Buzluca çn.) dağının zirvesinde Bulgar komünist partisinin anıtını yıkıyor.

Bulgaristan İşçi Köylü Partisi Başkanı Georgi IVANOV”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu